Що таке «мостовидний протез»

Даний вид конструкцій отримав свою назву завдяки особливій формі кріплення. Якщо відразу кілька зубів, розташованих підряд, сильно зруйновані або відсутні, для їх відновлення може бути використаний зубний міст (мостовидний протез).

Це незнімна ортопедична конструкція, що представляє собою кілька з’єднаних в ряд штучних зубів. Вона фіксується на опорні зуби, розташовані по обидва боки від зруйнованих, або на спеціально встановлені імпланти. Коронкова частина моста може виготовлятися як з недорогої пластмаси, так і з металу, металокераміки або діоксиду цирконію.

Показання до установки мостовидних протезів

Показання для протезування зубів мостовидними протезами:

• малі і середні дефекти зубного ряду в бічних і передніх відділах (до 4 зубів);

• відсутність одного моляра в жувальної зоні.

У пацієнта повинні бути здорові опорні зуби, здатні витримати достатнє навантаження, в іншому випадку спочатку потрібна установка імпланта.

Типи мостовидних протезів

Мостовидні протези зубів розрізняються за технологією виготовлення, матеріалу і ступеня фіксації.

  • Суцільнолиті конструкції, виготовлені в зуботехнічній лабораторії. Мають найбільшу міцність.
  • Адгезивне протезування дозволяє моделювати міст безпосередньо в ротовій порожнині пацієнта.
  • Штамповані та штампованно-паяні протези в сучасній стоматології практично не застосовуються через значну вагу і високого травматизму опорних зубів.

При протезуванні зубів у Харкові мостовидні протези можуть виготовлятися з металу, кераміки, пластмаси, металокераміки і діоксиду цирконію. Естетична привабливість, вартість, міцність і довговічність конструкції безпосередньо залежать від обраного матеріалу.

Металеві – практично не використовуються в даний час, оскільки, незважаючи на міцність і невелику вартість, володіють низькими естетичними характеристиками і можуть призводити до руйнування опорних зубів.

Металокерамічні – міцні, надійні і безпечні мостовидні протези зубів. Це керамічні конструкції на металевому каркасі. Вони мають природний зовнішній вигляд і володіють оптимальним поєднанням вартості та якості.

Пластмасові – легкі, недорогі і гіпоалергенні конструкції, що встановлюються на невеликий термін. Мала міцність і висока швидкість виготовлення дозволяють застосовувати їх в якості тимчасового заходу при виправленні дефектів зубного ряду.

Цирконієві – керамічні штучні зуби на каркасі з діоксиду цирконію, мають невелику вагу і хорошою міцністю. Такі протези надають мінімальний тиск на опорні зуби і здатні витримувати підвищені навантаження. Вони виглядають естетично і природно, гіпоалергенні і повністю біосумісні з тканинами людського організму.

Як встановлюють мостовидний протез в SVdent

Мостовидне протезування зубів у стоматології SVdent Харків виконується в кілька етапів.

  • Спочатку проводиться візуальний огляд і діагностичні дослідження порожнини рота.
  • При необхідності роблять депульпацію (видалення нерва зуба), зміцнення і лікування зубів опори, їх обточують під коронки протеза.
  • Потім вибирається колір майбутньої конструкції, знімаються зліпки, на підставі яких в подальшому виготовляється міст.
  • Після примірки за допомогою спеціальних стоматологічних матеріалів коронки цементують на опорах.

Переваги та недоліки такого способу протезування

Переваги мостовидних протезів:

  • природний зовнішній вигляд;
  • повне відновлення жувальної функції – до 4 зубів підряд;
  • збереження дикції;
  • термін звикання мінімальний – 8-12 годин;
  • бюджетний і середній ціновий сегмент (в залежності від матеріалу).

Недоліки методики:

  • обточування опорних зубів: через підвищене навантаження можлива травматична оклюзія опорних зубів.
  • розхитування коронки з часом. Навіть якісно встановлений міст через кілька років вимагає заміни.
  • Попадання їжі під конструкцію. Через це під мостом може розвитися запалення. Через нього ви ризикуєте втратити здорові зуби.

Протипоказання:

  • бруксизм (відносне протипоказання, в залежності від вибору типу мостовидного протеза);
  • гостре запалення ротової порожнини і горла (стоматит, гінгівіт, ангіна) (тимчасове протипоказання);
  • відсутність більш одного моляра, трьох і більше премолярів або 4 зубів в «зоні посмішки»;
  • патології прикусу;
  • остеопороз і інші захворювання кісткової тканини щелепи;
  • пародонтоз у важкій формі;
  • пародонтит;
  • патологічна стертість зубів.

Мостовидні протези на імплантатах

Незнімний мостовидний протез на імплантатах є цілісною конструкцією, яка встановлюється при відсутності декількох зубів підряд (найчастіше трьох-чотирьох), іншими словами, той же протез тільки з опорою на імпланти. Головне правило при установці мостовидних протезів з опорою на імпланти полягає в тому, що кількість титанових коренів не повинно бути менше двох штук, в іншому випадку забезпечити надійну фіксацію буде неможливо. Використовувати в якості опори одночасно натуральні зуби і імплантати також не можна (порушується розподіл жувального навантаження).

Догляд за мостовидними протезами

Щоб зубний міст прослужив довго, досить не менше двох разів на день чистити зуби і полоскати рот після їжі. Рекомендується використовувати фтор неабразивну пасту і щітку з м’якою щетиною. Очищення промивного простору і важкодоступних ділянок між зубами виконують за допомогою іригатора, зубної нитки або стоматологічного йоржика. Профілактичний огляд у стоматолога необхідно проходити не рідше одного разу на півроку.

Питання по темі:

Чи ставлять мостовидні протези при відсутності 4х або 5ти зубів підряд?

Як було зазначено вище, за відсутності більш одного моляра, трьох і більше премолярів або 4 зубів в «зоні посмішки», мостовидні протези протипоказані: при таких дефектах зубного ряду використовується мостовидний протез з опорою на імпланти.

Термін служби мостовидних протезів.

Гарантією довгої служби мостовидного протеза є правильність обраних матеріалів і установки, облік всіх показань. На термін служби впливає кількість і якість опорних зубів, стан тканин пародонта, протяжність конструкції і рівномірність навантаження під час пережовування їжі. В середньому він складає 5-15 років, збільшити його може повне дотримання правил гігієни порожнини рота і регулярні огляди у стоматолога. Навіть адгезивні конструкції, які вважаються найменш довговічними, при адекватному підборі варіанта можуть служити близько 10-ти років.

Стоматолог Купаев Геннадий Александрович - SV Dent

Статтю підготував стоматолог-ортопед, терапевт Купаєв Геннадій Олександрович

Лікарі, які проводять протезування мостовидними протезами: