Що таке пародонтит?

Пародонтит – це інфекційне захворювання, яке вражає тканини, що оточують зуб. Сама назва з латинської мови перекладається так: «para» = близько + «odus», «odontos» = зуб + «itis» = запалення. У процес втягуються ясна, кісткова тканина, а так само тканини періодонта (тканина навколо кореня зуба). 

Якщо вчасно не почати лікування, пародонтит може стати причиною ранньої втрати зубів.

Які симптоми / ознаки пародонтиту

Найперша ознака запалення ясен – це кровоточивість. Далі можна помітити почервоніння або навіть «синюшність». Так само спостерігається набряк тканин ясен (збільшення обсягу). Візуально можна побачити і наявність зубного каменю білого, світло-жовтого, сіро-чорного кольору, як над яснами, так і під нею. Між зубом і яснами з’являються кишені (пародонтальні), які часто заповнені залишками їжі, м’яким нальотом і твердим зубним каменем, що провокує неприємний запах з рота. Пацієнти звертають увагу на опущення ясен (оголення коренів). З’являється дискомфорт (біль, свербіж, печіння). Турбує рухливість зубів.

Види пародонтиту та їх характеристика

Залежно від перебігу процесу, пародонтит буває гострий і хронічний.

Гострий пародонтит зустрічається рідко. Як правило, це механічне або хімічне пошкодження ясен. Так само гострий пародонтит може бути симптомом супутніх захворювань організму (імунних, гормональних, ендокринних). 
Хрониічний пародонтит – це наслідок недотримання гігієни порожнини рота або неправильного дотримання. Хронічного пародонтиту передує гінгівіт (запалення виключно ясна, не впливає на кістку і глибокі тканини).

Якщо вчасно не звернутися до стоматолога для корекції перших проявів гінгівіту, захворювання набуває хронічного перебігу і ускладнюється.

Залежно від кількості зубів, які залучені в процес, розрізняють локалізований і генералізований пародонтит.

Локалізований пародонтит зачіпає 1-3 зуба. Його причинами можуть бути:

  • «суперконтакт» зубів (коли змикання одних зубів в щелепі відбувається раніше за інших);
  • коротка вуздечка губ (при русі тканини сильно натягаються, що призводить до точкового руйнування тканин ясен); 
  • шкідливі звички (перекушування ниток, дротів, кусання ручки).

Генералізованим вважається процесс, який зачіпає більш 3х зубів.

Стадії пародонтиту

Розвиток пародонтиту відбувається за стадіями

  • 1 стадія – легка.
    Характеризується глибиною кишень до 4мм, оголенням кореня до 1/3 його довжини, рухливості зубів немає.
  • 2 стадія – середня.
    При цій стадії глибина пародонтальних кишень 4-6мм, оголення кореню зуба вже до 1/2 його довжи ни, рухливість зубів 1 ступеня (в одному напрямку –  вперед-назад), рідше 2 (наприклад: вперед-назад + вправо-вліво).
  • 3 стадія – важка.
    Для 3й стадії характерні глибина кішень більше 6мм, оголення більше половини кореню, рухливість 3 ступеню (приклад: вперед-назад + вправо-вліво + вгору-вниз).

Чим раніше буде виявлено це захворювання, тим буде легше запобігти його розвиток

Концепції лікування пародонтиту

Лікування пародонтиту буває консервативним – впливом, при якому не застосовують хірургічні методи. Це фізичний вплив – ультразвукова чистка, вектор-терапія. Біологічний вплив – полоскання, аплікації мазей, ротові ванночки, прийом медикаментів всередину.
Хірургічний метод застосовують при тяжкій стадії, аж до видалення зуба.

Вектор-терапія в лікуванні пародонтиту

На сьогоднішній день є метод, за допомогою якого можна забезпечити не тільки лікування, але і профілактику захворювань ясен (гінгівіт, пародонтит) – це Вектор-терапія.

Така терапія проводиться за допомогою сучасного ультразвукового апарату Vector, який м’яко і дбайливо видаляє всі зубні відкладення під яснами, при цьому абсолютно безболісно.

Принцип роботи апарату Vector досить простий. За допомогою ультразвукових коливань створюється зона, в якій гинуть патогенні бактерії, а найдрібніші частинки очищуючого порошку полірують поверхню кореня. За допомогою води кишені інтенсивно промиваються. Процедура проходить без пошкодження м’яких тканин.

Що сприяє появі пародонтиту

Є місцеві і загальні причини появи пародонтиту.

Місцеві: причиною є погана гігієна порожнини рота (мікроорганізми), порушення прикусу.

Загальні: супутні захворювання організму такі як цукровий діабет, імунні захворювання, захворювання серцево-судинної системи, ендокринні та гормональні порушення в організмі.

Які методи лікування пародонтиту ми застосовуємо в SVdent

  • Перш за все проводиться огляд і діагностика порожнини рота, а також додаткові рентгенологічні методи дослідження – панорамний знімок.
  • Комплексна чистка зубів, в яку входить ультразвукова чистка, при необхідності застосовується чистка Air Flow (содоструйна чистка), полірування зубів, покриття захісним лаком.
  • Кюретаж пародонтальних кишень – це ручний метод очищення зубних відкладень при глубоких кишенях, із састосуванням спеціальних інструментів – кюрет.
  • Вектор-терапія – апаратный метод для полірування кореня зуба і створення гладкої поверхні.

Якщо поверхня кореня гладка, на корені не накопичується або менше накопичується м`який наліт і залишки їжі.

Під час проведення процедури через наконечник (точково) в пародонтальні кишені подаються ліки на основі кальцію. Кальцій є лужним середовищем, а мікроорганізми живуть у кислому середовищі. Таким чином створюються умови, в яких мікроорганізми гинуть і кишені стерилізуються (очищаються).

  • Плазмолифтинг – інноваційний метод лікування ясен, спрямований на регенерацію м’яких тканин. Проводиться шляхом введення плазми крові в м’які тканини порожнини рота.
  • Медикаментозна терапія – в процесі лікуваня можуть застосовуватися антисептики для порожнини рота, антібіотики та препарати у вигляді мазей, гелів, полоскань.
  • Шинування зубів. При рухливості 2 і 3 ступеня зуби фіксуються спеціальною стрічкою або дротяною ниткою. Дана процедура безболісна, не шкодить зубам, так як вони не піддаються обточуванню і цілком естетична.

Часто задані питання:

Чи можна вилікувати пародонтит?

Пародонтит можна зупинити, але повернути вид ясен так, як було при здоровому пародонті – ні.

Чим легше ступінь пародонтиту, тим простіше він піддається корекції. Ступінь впливу і перелік необхідних маніпуляцій визначає лікар-пародонтолог.

Чи можна вилікувати пародонтит в домашніх умовах?

Однозначно – ні! Все, що Ви можете робити в домашніх умовах – це проводити якісну гігієну порожнини рота і дотримуватися призначення лікаря. Навіть найперше необхідний вплив – професійну гігієну зубів, провести самостійно вдома неможливо.

Які антібіотики слід приймати при пародонтите?

Антибіотики – це препарати, які застосовуються для лікування бактеріальних інфекцій. Дія антибіотиків не є точковим, безграмотне і безконтрольне самолікування може зашкодити Вашому здоров’ю. Антибактеріальні препарати існують різного спектру дії і застосовуються за показаннями. При захворюваннях пародонту лікар-стоматолог може призначити додаткове обстеження у вигляді бактеріального посіву з пародонтальної кишені з метою визначити, яка саме мікрофлора і в якій кількості присутня. Уже, виходячи з результатів аналізу, лікар призначає прийом антибіотиків і супутні препарати для комплексного лікування.

Наполеглево не рекомендуємо займатися самолікуванням і звернутися до лікаря.

Вартість лікування пародонтиту: ціни

Процедура лікування ясенВартість, грн.
Консультація стоматолога-пародонтолога0,0
Вектор –терапія (1 сеанс) 2500,00
Вектор-терапія в області 1 зуба300,00
Плазмоліфтінг 1600,00
Шинування зубів3000,00

Статтю підготувала стоматолог-терапевт, пародонтолог

Галич Карина Геннадіївна

Дивіться також:

Лікарі SVdent, котрі проводять лікування пародонтиту


SVdent – комфортно та результативно

Від здоров’я зубів залежить стан всього вашего організму. Тому ми не рекомендуємо терпіти зубний біль та чекати його загострення. Своечасне кваліфіковане лікування заощадить вам не лише нерви, а й гроші.