Зуби мудрості – що це за зуби?
Зубний ряд людини, зазвичай, має 32 зуба і починає відлік від центральних передніх зубів (різців) до останніх жувальних (молярів). Зуби мудрості розташовані останніми, 8-ми в зубному ряду, тому їх ще називають «вісімками».
Зуби мудрості – це постійні зуби, які прорізуються значно пізніше за інших зубів, причому нерідко це відбувається вже в зрілому віці (звідси і назва – зуби мудрості), доставляючи людині чимало неприємних моментів.
Справа в тому, що в будові щелепи людини для комфортного розміщення додаткової пари зубів, які будуть повноцінно функціонувати і очищатися природними шляхами, не завжди передбачено досить вільного місця. Це одна з причин, чому часто треті моляри ( «вісімки») чинять тиск на другі моляри ( «сімки»), ростуть під нахилом, їх коріння викривляються, буває непросто забезпечити їм повноцінний гігієнічний догляд, внаслідок чого розвивається карієс, запалюється ясна. Особливості розташування не дозволяють провести якісне лікування зуба мудрості, і оптимальним рішенням стає його видалення, оскільки часто він не несе функціонального навантаження.
Лікування зубів мудрості – досить складне завдання для доктора, і через важко доступність рідко може бути виконана на сто відсотків якісно.
Найчастіше проблеми з вісімками починаються на етапі прорізування, з яким пов’язані больові відчуття, підвищення температури, набряклість і інші неприємності.
Показання до видалення вісімок
- велика поразка карієсом зі значним руйнуванням коронкової частини зуба.
- неправильне прорізування зуба мудрості, невідповідність його положення в зубній дузі. Цей факт ускладнює гігієну і погіршує ступінь рівномірного розподілу жувального навантаження.
- часткове прорізування – коли зуб покритий ясенним капюшоном (частина ясен, яка частково закриває коронку прорізався зуба) на чверть / половину / більшу частину жувальної поверхні, що сприяє відкладенню м’якого / твердого нальоту і інфекції ротової порожнини.
- зуб повністю покритий яснами або кісткою, моляр, який не прорізався, моляр неправильно розташований в щелепі, травмує сусідні зуби і м’які тканини, що може призвести до запалення останніх.
- установка брекет-системи: іноді тільки за рахунок видалення зубів мудрості можна забезпечити місце для правильного переміщення інших молярів;
- наявність кісти зуба (запального процесу, який розвивається в товщі кістки).
- защемлення трійчастого нерва. Через свого розташування в момент зростання зуби мудрості можуть «віджимати» нерв, який «постачає» імпульсами окремі частини обличчя / ротової порожнини.
- пульпіт (запалення нерва зуба).
- періодонтит (інфекція за верхівкою кореня).
Більшість фахівців схиляється до думки, що «вісімка» повинна перебувати під наглядом лікаря з моменту прорізування. Досить рентгенівського знімка для оцінки розвитку зуба і подальших перспектив.
Особливості видалення зубів мудрості
Кожна ситуація індивідуальна, тому є свої особливості та нюанси в видаленні зубів мудрості.
У деяких людей вони прорізані повністю, і видалення проходить простіше і швидше, відповідно і період реабілітації у пацієнта нічим не ускладнений.
У випадках, коли зуби мудрості прорізалися частково або зовсім приховані під яснами, доводиться вдаватися до розрізів ясна, щоб забезпечити якісний доступ і огляд операційного поля. Нерідко зуби мудрості знаходяться в товщі кістки, яку стоматолог-хірург за допомогою спеціальних інструментів повинен «прибрати».
Крім традиційного методу видалення, ми пропонуємо пацієнтам сучасний спосіб – видалення зубів мудрості за допомогою ультразвуку.
Етапи видалення зуба мудрості в SVdent
Метод, який буде використаний при видаленні зуба мудрості, залежить від кожного конкретного клінічного випадку.
Однак в більшості випадків порядок проведення операції буде такий:
- Консультація. Для прийняття рішення про спосіб видалення зуба лікаря необхідно провести огляд і оцінку ситуації в ротовій порожнині пацієнта – як розташований зуб, ширину відкривання рота. При необхідності і для уточнення нюансів операції призначає рентген-дослідження: прицільний знімок, панорамний знімок або комп’ютерну томографію, після чого призначає час для прийому.
- При прогнозованому великому втручанні, доктор попередньо може призначити протизапальну терапію за добу до видалення. Це робиться для того, щоб підготувати організм до втручання, а також пацієнтові було легше пройти період реабілітації.
- Безпосередньо проведення самого видалення: проводиться місцева анестезія, після якої пацієнт не відчуває ніякого болю.
- Після проведення видалення лікар дає рекомендації по догляду після видалення, а також записує пацієнта в разі потреби на огляди.
Рекомендації після видалення
Найголовніша рекомендація після будь-якої процедури або втручання – це точно слідувати вказівкам лікаря і не займатися самолікуванням!
- Після видалення тампон, надісланий лікарем в лунці, необхідно прибрати через 15-20 хвилин.
- 2 години не можна пити і є. Потім протягом першої доби рекомендується при прийомі їжі пережовувати на іншій стороні щелепи, щоб їжа не потрапила в відкриту рану. Їжа повинна бути м’якої консистенції.
- В день після операції слід обійтися без активних полоскань, щоб не вимити з лунки кров’яний згусток, який є захисним бар’єром.
- Якщо лікар призначив ванночки антисептиком – строго дотримуватися його рекомендації.
- Так само в першу добу після видалення необхідно уникати гарячої їжі, фізичних навантажень, не відвідувати лазні, сауни, щоб не спровокувати вторинне кровотеча.
- Протягом 2-х годин після видалення бажаний спокій.
- Нічим не гріти місце видалення!
- Ні в якому разі не колупати ранку, не лізти туди мовою! Якщо Вам здається, що «там щось є» – запишіться на огляд до лікаря.
- Дотримуватися гігієни порожнини рота в обережному режимі.
Коли не потрібно видаляти «вісімку»
Восьмі зуби не слід видаляти тільки в разі, якщо:
- Зуб знаходиться по ходу зубної дуги (зубного ряду)
- Зуб НЕ накритий яснами
- Зубу достатньо місця і людина може забезпечити йому хорошу гігієну
Протипоказання до видалення зубів мудрості
Видалення зуба мудрості не рекомендується проводити:
- При вагітності (1й і 3й триместр)
- При наявності ГРЗ або інших гострих інфекцій
- При наявності серцево-судинних захворювань в період загострення (гіпертонія, стенокардія, ревматизм)
- У період менструації
- Пацієнту, що знаходиться в алкогольному або наркотичному сп’янінні.
Не рекомендовано видаляти зуби мудрості амбулаторно у випадках, якщо у пацієнта є:
- важкі захворювання серця, судин (інфаркт міокарда, інсульт)
- серйозні порушення серцевого ритму
- гемофілія (порушення згортання крові)
- хвороба Паркінсона
- психічні захворювання
- пацієнтам, які приймають препарати, що розріджують кров і т.д.
При наявності у пацієнта подібних захворювань втручання слід проводити в стаціонарі, де є можливість надати повноцінну кваліфіковану невідкладну допомогу.
Часті запитання:
Як довго заживає рана після видалення зуба мудрості?
Загоєння лунки після видалення зуба відбувається виключно індивідуально за термінами і залежить від поширеності втручання і від якості виконання рекомендацій, які дав доктор:
- правильна гігієна і догляд за лункою
- не вживати гарячу їжу першу добу
- не виполіскувати активно першу добу
- їсти на іншу – «здорову» бік
- не вживати дрібнозернисту їжу
- приймати протизапальні препарати
- робити «ротові ванночки» з антисептика
Скільки зубів мудрості можна видалити за один раз?
При плановому видаленні в амбулаторних умовах, як правило, за один прийом рекомендується видаляти не більше 2-х зубів мудрості, і то тільки тих, які розташовані на одній стороні щелепи (верх і низ). Це пов’язано з тим, щоб в період загоєння ранок людина могла повноцінно харчуватися на іншу, «здорову» бік. Але все ще, звичайно, залежить від рівня складності видалення для доктора, так само від бажання і сил пацієнта.
Автор статті: стоматолог-хірург Твердохлєб Володимир Васильович
Ціни
Різновид видалення | Ціна |
---|---|
Видалення зуба мудрості | від 900,00 грн. |
Видалення дістопірованного / ретінірованого зуба мудрості | від 1500,00 грн. |
Видалення дістопірованого / ретинованого зубу з випілюванням кісткової тканини | від 3500,00 грн. |