Що таке художня реставрація зубів?
Художня Реставрація зубів – це анатомічне і естетичне відновлення втрачених тканин зубу з причин розвитку карієсу або травм за допомогою стоматологічних матеріалів.
Найчастіше для виконання художньої реставрації зубів використовують композитні матеріали світлового затвердіння.
Які проблеми можна вирішити за допомогою художньої реставрації зубів
За допомогою художньої реставрації можна вирішити ряд таких проблем, як:
- Скол емалі, тріщіни емалі
- Руйнування коронкової частини зубу внаслідок карієсу
- Зміна кольору зубу внаслідок раніше лікованих каналів в зубі
Також за допомогою художньої реставрації ми маємо можливість відновити всі анатомічні особливості зубів, які були втрачені внаслідок патологічної або фізіологічної стертості зубів.
.
Види реставрації зубів
У стоматології виділяють два основних види реставрації зубів. Вони мають суттєві відмінності між собою за способом її виконання
- Пряма реставрація – це спосіб виготовлення реставрації безпосередньо в ротової порожнині пацієнта за допомогою композитних матеріалів.
- Непряма реставрація. Такий спосіб включає в себея лабораторний етап. Спочатку йде підготовка зубіів та отримання оттисків. Далі в зуботехнічній лабораторії технік виготовляє майбутню реставрацію на отриманих моделях за допомогою композитних матеріалів або керамічних мас. Після чого готова реставрація фіксується на зубах за допомогою спеціальних естетичних цементів.
Переваги реставрації зубів композитом
У художньої реставрації за допомогою композитних матеріалів є багато переваг:
- мінімальна обробка зубу
- економія часу – можливість виконати реставрацію в одне відвідування
- доступна фінансова сторона питання.
- після художньої реставрації завжди можна виконати інший вид відновлення (керамічні вініри, керамічні вкладки або коронки)
Основні етапи проведення реставрації зубів в SVdent
Для того, щоб реставрація служила Вам якомога довше, а також для коректного підбору кольору майбутньої реставрації, перед проведенням реставрації необхідно провести професійну чистку зубів, а також вилікувати ті захворювання порожнини рота, які можуть вплинути на процес виконання реставрації
В SVdent художня реставрація зубів в Харкові складається з наступних етапів:
- Огляд і обговорення з пацієнтом плана лікування, візначення кольору майбутньої реставрації.
- Анестезія, яко вона потрібна. Дуже часто не дододиться її виконувати, так як обробка зуба мінімальна.
- Підготовка зуба: препаровка і створення ретенційних пунктів (ділянок емалі та дентіну зуба, які оброблені таким чином, щоб фотополімерний матеріал прикріплювався до них максимально надійно).
- Ізоляція зуба перед реставрацією від ротової рідини системою кофердам (латексна хустка, яка одягається на один або декілька зубів та фіксується спеціальним зажимом)
- Адгезивна підготовка. На зуб наноситься спеціальний шар, який прикліплює композитний матеріал до зубних тканин.
- Пошарове відновлення і затвердіння композитного матеріала за допомогою фотополімерної лампи за домогою фотополімерної лампи з урахуванням передачі кольору і анатомічних властивостей даного зуба (поглиблення, горби, рельєф зуба)
- Заключний етап – це корекція реставрації безпосередньо в ротовій порожнині пацієнта і полірування до дзеркального блиску.
Догляд за зубами після реставрації
Щоб Ваші реставрації зберігали цілісність, свій блиск і красу як можна довше, немов ви тільки що вийшли з кабінету стоматолога, рекомендуємо дотримуватися кількох простих, але важливих правил:
- Проводити регулярну ретельну гігієну порожнини рота. Рекомендуємо не використовувати зубні пасти, в яких містяться абразивні частинки, щоб не подряпати відполіровану поверхню реставрації.
- Якщо у Вас була виконана реставрація на передніх зубах, то не рекомендується ними відкушивати тверду їжу. Фотополімерний композит, з якого робиться реставрація, хоч і вважається міцним реставраційним матеріалом, але не розрахований на такі випробування, як горіхи, насіння, казінаки та інші тверді смаколики.
- Протягом доби після виконання реставрації не рекомендується вживати їжу та напої, які можуть пофарбувати реставрацію.
- Регулярно відвідувати стоматолога – 1 раз в 3 місяці, щоб лікар мог спостерігати за «поведінкою» ваших реставрацій, проводити за необхідністю корекцію і полірування.
В яких випадках не можна застосовувати реставрацію зубів
Протипоказання до виготовлення художніх реставрацій зустрічаються рідко. Такими можуть бути:
- Алергічні реакції на композитний матеріал, що практично не зустрічається.
- Наявність у пацієнта стимулятора серцевого ритму, так званого «Pass-Maker», коли включення фотополімерізатора може викликати порушення частоти імпульсів апарату і можлива зупинка серця.
- Неможливість ізолювати зуб від ротової рідини.
Відносні протипоказання до проведення реставрації:
- Поєднання патологічної стертості і прямого прикусу. В таких випадках реставрацію слід проводитит після корекції прикусу лікарем-ортопедом.
- Глибоке різцеве перекриття, яке поєднується з щільним контактом між верхніми і ніжніми зубами. У такій ситуації слід обережно поставитися до робіт по збільшенню довжини зубів, відновленню ріжучего краю, відновленню зубу на основі кореню.
- Бруксизм. При бруксизмі пацієнти, особливо чоловіки, сильно скріплять зубами по ночах. У нашій практиці був випадок, коли навантаження на зуб при бруксизмі було таким вел , що сталася поздовжня фрактура моляра.
- Свідоме недотримання пацієнтом гігієни порожнини рота. Якщо пацієнт вперто не дотримується правил гігієни порожнини рота – йому показані метал і кераміка.
Часто задавамі питання:
Для яких зубів підходить художня реставрація?
Художня реставрація підходить як для передніх, таки для будь-яких інших зубів. Даний метод можна застосовувати при незначних або помірних пошкодженнях зубів – ськолах, тріщинах, а також при зміні кольору емалі зуба внаслідок травми або лікування кореневих каналів зубів.
Чи потрібно робити анестезію при виконанні художньої реставрації?
Як правило, реставрація проходить абсолютно безболісно для пацієнта, тому що зуб, який реставрується, піддається мінімальному зовнішньому впливу. Однак за бажанням пацієнта для його комфорту або в разі гіперчутливості зубів може застосовуватися анестезія.
Статтю підготував стоматолог-ортопед, терапевт Грінберг Радислав Олександрович